• PALÓC TÁRSASÁG - MAGYAR KULTÚRA NAPJA PÁLYÁZAT – 2022

• VÉGEREDMÉNY

A Magyar Kultúra Napja tiszteletére 26. alkalommal meghirdetett pályázatra 88 pályázótól beérkezett pályaműveket a Kolczonay Katalin egyetemi oktató vezette értékelő bizottság értékelte.

2022-ben az alábbi témák közül válogathattak a fogalmazók:

1. Szülőfalum (városom) – Az édes otthon szeretete
              2. Családi körben – Az összetartozás mindennapjai
              3. Mi lesz veled, Emberke? – Életem eddigi története
              4. Valóságmese – Amiről szüleim, nagyszüleim mesélnek
              5. Kincsesláda – A múlt emlékei családunkban
              6. Válaszút előtt – A jövő útjai
              7. Mesteremberek, mesterművek – Akik köztünk élnek, minket gazdagítanak
              8. Sírjukon vadvirág nyílik – Emlékezés régiekre, történetekre
              9. Száz éve elszakítva – Az összetartozás tudata nemzetet ment
              10. Édes anyanyelvem – Létem, jövőm, reményem

A diákok 5 országból jelentkeztek: Magyarországról, Erdélyből, Felvidékről, Délvidékről, Kárpátaljáról.

A Füleki Gimnázium kvartás diákja, Darabos Barbara az I. korosztályban 3. helyezést ért el.

Tóth Viktória, a II. kategóriában 3. helyezést kapott és Bystron Karina, a II. kategóriában különdíjban részesült.

• Örömhír a füleki diákszínjátszók részére!

• A XXXVIII. Madách Imre Irodalmi és Színjátszó Napokra, melyet  Balassagyarmaton tartanak
              2022. február 25 – 27-én, kiválasztották az Apropó Kisszínpad Remixált Remikszáth c. darabját.

A fesztivál tervezett programja:

02.25. Péntek

15:00 – Apropó Kisszínpad – Remixált Remikszáth

15:45 – Örökség Csoport – Schwechtje Mihály: Az örökség

17:00 – Megnyitó ünnepség

17:30-24:00 – Vacsora

18:00 – PMA 15 – Ny. V. Gogol: Revizor

19:45 – KB35 és Trainingspot Társulat koprodukció – Boda Tibor: Nálatok is esik?

21:45 – Prospero Színkör – Czeller Péter: Tabbouleh

23:00 – Jazz koncert

02.26. Szombat

10:00 - Szakmai műhelybeszélgetés

12:30 -től – Ebéd 14:00 – DE Színház – Alkalmi Társulat – Dorde Lebovic: Az ezredik éjszaka

15:00 – Rábl Színház és Zenei Közösség – J.S. Foer: Rém hangosan és irtó közel

16:45 – Escargo Hajója Színházi Nevelési Szöv. – Matuz János: Húsevők

18:30-24:00 – Vacsora

19:00 – Soltis Lajos Színház – Fábián Péter: Szerencsés Mária

20:45 – KB 35 Társulat – Jól meggondold magad!

22:30 – Kettőspont Színház – Formanek Csaba: Én vagyok a Kíváncsi!

24:00 – Party hajnalig DJ. Rigó Zolival

02.27. Vasárnap

10:00- Szakmai műhelybeszélgetés

13:00- Ebéd

14:00- Díjátadó és fesztiválzáró

• II. Márai Sándor Tükrei vers- és prózamondó fesztivál

•   Ismét versenyeztek diákjaink az online formában megrendezett II. Márai Sándor Tükrei vers- és prózamondó fesztiválon, Kassán. Az iskolánkról legalább egy tucat diák készült, akik közül a döntőbe jutott Mihalovics Zsófia, Sonkoly Krisztián, Szepessi Panni Dorina, Tóth Dorottya, Vass Roland Eduard és Mészáros Fatima.

A beérkezett videofelvételeket Varga Anikó, ifj. Havasi Péter és Tóth Károly színművészek értékelték, és az alábbi döntést hozták:

A II. Márai Sándor Tükrei vers- és prózamondó fesztivál eredményei:

I.kategóriában a zsűri különdíját kvartás diákunk, Sonkoly Krisztián nyerte.

II.kategóriában, 2. helyezést ért el Vass Roland Eduard, másodikos diákunk.

A zsűri 2021. december 5-én, vasárnap délután 15.00-tól online értékelte a versenyt és a versenyzőket „google meet”-en keresztül.

A résztvevőknek és a díjazottaknak is szívből gratulálunk!

• Duna Menti Tavasz 2021

•   A Zsibongó Kisszínpad kitartó munkájának köszönhetően az idei országos fesztiválon élőben mutathatták be új darabjukat Itthon vagyok.... címmel.

A zsűri nagyon kiemelte az ötletes, színvonalas rendezést, a gyererekek önfeledt játékát és magát a tényt, hogy minden akadályt legyőzve, de mégis elutaztak a fesztiválra, Dunaszerdahelyre.

Gratulálunk Zsibongósok!

• Az Apropó Kisszínpad folyamatosan dolgozik...

•   Az Apropó Kisszínpad folyamatosan dolgozik és ha az előírások megengedik, be is mutatják újabb darabjaikat.

2021-ben Szepsiben rendezték meg az országos seregszemlét, ahol Remixált Remixáth c. darabjukat láthatta a zsűri, a közönség és az on-line világ.

A fesztivál legjobb csapatának választotta őket a szakma, hiszen palóc tájszólásban, ízesen meséltek Mikszáth hőseiről, néptánccal, népdalokkal, népzenével fűszerezve a játékot.

Az Egressy Béni országos fesztivál fődíjas előadását tehát ismét a füleki diákok érdemelték ki.

Gratulálunk!

• Tudod, hol van Amoda?

•   Tudod, hol van Amoda? Nem?
                Nos, „Te tényleg teljesen eltűnhetsz Palócföldről, de Palócföld sohasem tűnik el belőled teljesen és ténylegesen”. -írja Bóna Friderika, volt füleki gimnazista első megjelent kisregényében.

A könyv vallomásnak, nosztalgiának, jókedvű palóc életképnek is feltüntethető, de fontosabb talán, hogy egyfajta önmagát regényírásban is kipróbáló fiatal leány szárnypróbálgatása ez.

A szerzővel, volt diákunkkal magyar szakos tanára, Szvorák Zsuzsa tanárnő beszélgetett és a második évfolyam kérdezgették őt a gimnazista évekről és a nyitrai JUGYIKRÓl, melynek Friderika elnöke lett.

Gratulálunk, Friderika!

• Apropó!!! Új szereposztás, új csapat, új darab…..

•    Az Apropó Kisszínpad új generációja Mikszáth Kálmán elbeszéléseit dramatizálja.

A tehetséggondozásban is jelentős szerepet vállal ez a csoport, hiszen tagjai nemcsak színjátszók, hanem vers- és prózamondók, szónokok, zenészek, népdalénekesek, néptáncosok és aktívan közreműködnek a közéletben, a közösségépítésben is.

A szeptemberi hónap lehetőséget adott összpontosításra, az októberi megemlékezés pedig az első nyilvános szereplésre.
              Köszönjük Nektek!