Októberben a füleki gimnázium jelentős változáson ment keresztül. Az igazgatói posztra az eddigi helyettest, Péter Jurajt választották. Helyettese a volt alpolgármester, Kerekes László lett. Az újonnan kinevezett igazgatóval beszélgettünk jövőbeni terveiről.
A gimnázium élén hosszú idő után történt változás. Mit gondol erről?
Tizenöt év után történt változás a gimnázium legfelső vezetésében. Molnár László három cikluson keresztül vezette iskolánkat, a nyilvánosság pedig már valószínűleg érzékelte a változás szükségességét, így rám esett a választás. Molnár László odaadó, lelkiismeretes munkát végzett, s munkájával egy, a 21. század követelményeinek megfelelő iskolát adott át, növelve versenyképességét nem csak térségünkben. Gondolom újításai majd egy bizonyos idő eltelte után válnak igazán értékessé, hiszen bizonyos területeken (főleg az informatika bevezetése az oktatás során) úttörőnek számítunk nemcsak térségünkben, hanem szlovákiai viszonylatban is. Helyettesem Kerekes László lesz.
A füleki gimnáziumban egyáltalán nem számít újoncnak. Melyek voltak eddigi pályafutásának legfőbb állomásai?
Kisebb kihagyással, mikor tanfelügyelő voltam, 1996 óta tanítok a gimnáziumban. 18 éven keresztül töltöttem be az igazgatóhelyettesi posztot. Az Eperjesi Egyetem Bölcsészettudományi Karán szlovák nyelv–történelem szakon szereztem diplomát. Hagyományteremtő céllal vezettem be a múltban a „Bársonyos Diáknapok“ elnevezésű rendezvényt, melynek során a városvezetéssel együttműködve megemlékezünk az 1989-es csehszlovákiai novemberi eseményekről. Ezen a napon elevenítjük fel a középkori líceumok hagyományát, melynek során a polgármester a város tiszteletbeli polgáraivá fogadja az elsősöket tanulmányaik idejére. Az utóbbi években az Erasmus+ program koordinátora és kivitelezője voltam iskolánkban. A programnak köszönhetően diákjaink több, a nyelvtanulást segítő külföldi tanulmányúton vehettek részt. Iskolánk ezáltal ismertté vált több neves külföldi oktatási intézmény számára is, főleg a tehetséggondozás területén.
Milyen új elképzelései vannak, s mit szeretne elsőként az új posztján megvalósítani?
A tanév már beindult, így mélyreható változások bevezetésére nem igazán van lehetőség. Jelenlegi legfőbb feladatunk az iskola elektromos vezetékeinek teljes cseréje, ami a későbbiekben lehetőséget nyújt új projektek megvalósítására. Célunk egy új digitális laboratórium megépítése, melynek köszönhetően tanulóink modern eszközök segítségével végezhetnek majd különböző tudományos tevékenységeket. Erre épül egy következő tervezet, ahol az EU által kiemelt fontossággal bíró modern kompetenciákat, pontosabban az olvasói, a matematikai, a digitális és a pénzügyi műveltséget szeretnénk fejleszteni diákjainknál. A közeljövőben szeretném felvenni a kapcsolatot legfőbb partnereinkkel, a füleki általános iskolák igazgatóival. Erősíteni szeretném a városvezetéssel és a képviselő-testülettel való együttműködést, mivel több képviselő is iskolánk volt tanulója, így érthetően érdekli őket intézményünk élete.
A diákok száma, a nyolcosztályos gimnáziumi oktatás bevezetése ellenére az utóbbi években folyamatosan csökken. Miben látja ennek okait, s hogyan szeretné megállítani ezt a kedvezőtlen folyamatot.
Igen, aggasztó számomra ez a folyamat. Másrészt viszont nem meglepő, mivel a születések száma a városunkban és környékünkön történelmi mélypontra süllyedt. Más szóval: általában kevés a gyerek, s csökkenőben az érdeklődés a gimnáziumi oktatás iránt. A szülők bizalma is elfordult a gimnáziumtól, sokkal inkább a valamilyen szakképzést nyújtó iskolákat részesítik előnyben. Egy későbbi főiskolai képzettség megszerzésének lehetősége sem igazán bizalomgerjesztő számukra, mert gyakran akadályként merül fel a tanulmányi idő hossza, valamint anyagi igényessége. A jövőben szeretném az elméleti oktatást kibővíteni, főleg az állami és a vállalkozói szektorban érvényesíthető szakismeretekkel, s ily módon tenni vonzóbbá a gimnáziumi oktatást. Ez azonban egy hosszabb távú elképzelés. Szilárd meggyőződésem, hogy sikerül megállítani ezt a csökkenő tendenciát, s folyamatosan emelni a tanulók létszámát. Ehhez azonban szükségem van partnereink segítségére, előzékenységére is.
Az iskolaév kezdetével egyidejűleg az iskola épületében és az épület mögött jelentős felújítási munka vette kezdetét.
Az iskola épületében az elektromos vezetékek teljes cseréje és a tantermek felújítása zajlik. A felújítási munkák befejeztével a tanulókat kellemes környezet, modern LED világítás és működő elektromos hálózat várja. A felújítási munkákat az iskolafenntartó, a Besztercebányai Megyei Önkormányzat finanszírozza, mintegy 160 ezer euró értékben, ezzel is értékelve iskolánk azon igyekezetét, hogy minél korszerűbb, a követelményeknek megfelelő oktatást nyújtson.
Okoznak-e a munkák fennakadást az oktatásban?
A munkák sajnos az iskola teljes működése alatt zajlanak. Nem kis erőfeszítést igényel mindent megoldani. Legfőbb gondot a zaj, a por, a festékgőz okozza, de valahogy muszáj kibírnunk. Az iskola mögött gyönyörű többfunkciós sportpálya készül, mely a városi önkormányzat projektje. Mi a város partnereként veszünk részt benne, s szeretnénk a pályát a tanítás során igénybe venni.
Az iskola ismert rangos országos és nemzetközi versenyeiről, főleg a robotika és a programozás területén. Szeretnének a továbbiakban is ilyen irányban fejlődni?
Szeretném, ha a továbbiakban is ebbe az irányba fejlődnénk. Az iskolánk által szervezett eddigi versenyek továbbra is a teljes támogatásomat élvezik. Jelenleg részese vagyok egy új projektnek, melynek ötletgazdája tanárunk, Tomolya Róbert, és a programozás népszerűsítését szolgálja. Ez egy nagyobb térséget átívelő programnak ké szül, mivel fő partnerünk a Besztercebányai Megyei Önkormányzat lesz, és a program a speciális készségek fejlesztését fogja szolgálni. Természetesen nem feledkezünk meg a humán tárgyak iránt érdeklődőkről sem, akik tehetségüket tovább fejleszthetik az Apropó és a Zsibongó diákszínpadokon. A jövőben szeretnénk egy idegen nyelvi versenyt is rendezni, amivel összefügg az Erasmus+ program folytatása is. /Füleki Hírlap, 2019 október; ic kk, ford.: dszl/